Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Zimné športy

Laegreid získal zlato v šprinte tesne pred obhajcom J.T. Böom

Sturla Holm Laegreid z Nórska súťaží počas rýchlostných pretekov mužov na 10 km na majstrovstvách sveta v biatlone v Novom Meste na Morave, Česká republika, sobota 10. februára 2024. Foto: TASR/AP

Slovenským reprezentantom sa nedarilo na strelnici. Tomáš Sklenárik i Damián Cesnek spravili po tri chyby a obsadili 72. respektíve 87. miesto. Matej Badáň minul o terč viac a skončil na 92. priečke.

Nové Mesto na Morave 10. februára (TASR) - Nórsky biatlonista Sturla Holm Laegreid získal zlato v šprinte na 10 km na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave. V sobotňajších pretekoch predviedol čistú streľbu a zvíťazil s tesným náskokom 3,5 sekundy pred svojím krajanom a obhajcom titulu Johannesom Thingnesom Böom. Nórske pódium doplnil Vetle Sjaastad Christiansen so stratou 18,6 sekundy. Z trojice slovenských reprezentantov skončil najvyššie na 72. mieste Tomáš Sklenárik s mankom 4:23,3 minúty na víťaza.

Dvadsaťšesťročný Laegreid získal šieste zlato z majstrovstiev sveta a tretie v individuálnych disciplínach. Pred troma rokmi vyhral v Pokljuke vytrvalostné preteky a preteky s hromadným štartom.

Najväčší favorit, obhajca a líder celkového poradia Svetového pohára J. T. Bö od úvodu potvrdzoval skvelú bežeckú formu a i keď minul na ležke jeden terč, stále mal namierené za zlatom. Stojku zvládol čisto a do cieľa prišiel s náskokom 34 sekúnd pred svojím bratom Tarjeiom, ktorý dovtedy viedol. Z ďalších pretekárov ho reálne ohrozovali len jeho krajania, stopercentný Švéd Sebastian Samuelsson, ktorý však zaostával v behu, a Eric Perrot. Francúzsky pretekár po ležke viedol, no raz chyboval na stojke a to ho stálo medailu. Po ňom vyštartoval Laegreid, ktorý taktiež zvládol prvú položku čisto a zaradil sa o 2,6 sekundy za Perrota. Na rozdiel od neho však sklopil všetky terče aj na stojke, z ktorej vybehol s náskokom 7,9 sekundy pred J. T. Böom a záver sľuboval veľký súboj o zlato. Na poslednom medzičase prišiel o náskok a tesne strácal, no na finiš si nechal dostatok síl a v cieli bol o 3,5 sekundy rýchlejší pred Böom. Christiansen stratil 18,6 sekundy, za ním skončili Perrot, Samuelsson a Tarjei Bö.