Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zimné športy

Gutová-Behramiová vyhrala v Soldeu a je líderka seriálu

Švajčiarska lyžiarka Lara Gutová-Behramiová sa raduje z víťazstva v obrovskom sllalome Svetového pohára v andorrskom Soldeu 10. februára 2024. Foto: TASR/AP

Gutová-Behramiová vyhrala 43. preteky v kariére a deviate v obrovskom slalome.

Soldeu 10. februára (TASR) - Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová vyhrala sobotňajší obrovský slalom alpských lyžiarok v Soldeu. Na čele celkového poradia seriálu tak predstihla Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá v Andorre neštartovala pre zranenie. Pódium doplnili Novozélanďanka Alice Robinsonová, ktorá zaostala o jedinú stotinu sekundy, a AJ Hurtová z USA s mankom 15 stotín.

Gutová-Behramiová vyhrala 43. preteky v kariére a deviate v obrovskom slalome. V tejto sezóne triumfovala šiestykrát, z toho štvrtý raz v "obráku". Pred Shiffrinovou má držiteľka veľkého glóbusu z roku 2016 v celkovom hodnotení náskok päť bodov. V disciplíne vedie o 135 bodov pred Taliankou Federicou Brignoneovou.

"Ešte je pravdepodobne skoro sa o tom rozprávať. Táto sezóna Svetového pohára nám ukázala, že je potrebná rýchlosť a zdravie. To bude vždy moja najväčšia priorita," povedala Gutová-Behramiová k vedeniu v celkovom poradí podľa agentúry AP.

Tridsaťdvaročnej Švajčiarke pritom patrilo po úvodnom kole až deviate miesto s mankom 61 stotín na Martu Bassinovú - Talianka bola nakoniec šiesta (+0,32). V druhpm kole si však Gutová-Behramiová priviezla sľubný náskok už na druhý medzičas a nasledujúca časť trate jej vyšla najlepšie. Práve tam jej súperky na náročnej zjazdovke Avet chybovali. Patrila medzi ne aj Robinsonová, ktorá mala pred jazdou na víťazku náskok presne pol sekundy. AJ Hurtová dosiahla len druhé pódium v kariére.

"Som veľmi šťastná z víťazstva. Boli to ťažké preteky, vôbec mi nevyšlo prvé kolo. Nedokázala som nabrať rýchlosť. Druhá jazda bola dobrá, jednoducho som útočila. V závere som urobila chybu, takže som rada, že to stačilo. Všetko, čo mi chýbalo v prvej jazde, bolo v tej druhej. Trať bola dobrá, užila som si to," dodala Gutová-Behramiová.

V štartovej listine chýbala slovenská lyžiarka Petra Vlhová, pre ktorú sa po zranení na domácom svahu v Jasnej a operácii kolena vo Švajčiarsku sezóna predčasne skončila. Shiffrinová zasa pauzuje po páde v zjazde v Cortine d'Ampezo pred vyše dvoma týždňami.

6. Marta Bassinová (Tal.) +0,32,
7. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +0,41,