Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Zimné športy

Odermatt potvrdil úlohu favorita, Andreas Žampa skončil na 24. mieste

Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt sa raduje z víťazstva v obrovskom slalome Svetového pohára v bulharskom Bansku 10. februára 2024. Foto: TASR/AP

Najrýchlejší čas dosiahol Švajčiar Marco Odermatt. Na lídra disciplíny i celkového poradia SP stratil Žampa 3,01 sekundy.

Bansko 10. februára (TASR) - Švajčiar Marco Odermatt vyhral sobotňajší obrovský slalom svetového pohára alpských lyžiarov v Bansku. V tejto sezóne tak vyhral všetkých šesť doterajších "obrákov" a upevnil si vedenie v disciplíne i celkovom hodnotení. Do druhého kola postúpil po vyše dvoch rokoch Slovák Andreas Žampa, ktorý skončil na 24. mieste a získal prvé body v sezóne.

Druhé miesto obsadil Nór Alexander Steen Olsen so stratou 91 stotín sekundy, tretí bol Manuel Feller z Rakúska s mankom 1,08 s. Žampa si polepšil oproti prvému kolu o tri priečky, mal siedmy najlepší čas v druhom kole a za víťazom zaostal o 3,08 sekundy.

Dvadsaťšesťročný Odermatt zvíťazil v Bansku prvýkrát v kariére a zároveň sa stal prvým Švačiarom, ktorý triumfoval v bulharskom stredisku v "obráku". Celkovo to bol jeho 34. triumf a 20. v disciplíne. Okrem šiestich obrovských slalomov zvíťazil v tomto ročníku v dvoch zjazdoch i super-G. "Absolútne fantastické, milujem to tu, je to iné ako v strednej Európe, iné ako v Alpách. Moje sebadôvera je momentálne na veľmi vysokej úrovni," povedal Odermatt podľa agentúry APA.

Na zjazdovke Banderitza potvrdil úlohu favorita, predviedol sebavedomú jazdu, nebál sa riskovať a výrazne navýšil svoj náskok z prvého kola. Na Steena Olsena mal pôvodne 35 stotín k dobru. Ten išiel rozvážne a mal sľubnú jazdu, v záverečnej časti však spravil dve väčšie chyby a nakoniec získal na Fellera len päť stotín. Rakúšan taktiež robil chyby, dokázal sa však vrátiť do ideálnej stopy i do tempa. Pre Steena Olsena bolo pódium len druhé v kariére.

Žampa zvolil agresívny prístup, ktorý mu vyniesol po prejazde cieľom priebežne druhé miesto. Nakoniec ešte poskočil o štyri priečky na úkor Američanov Tommyho Forda a Georgea Steffeya, Harryho Laidlawa z Austrálie i Nóra Atlea Lieho McGratha. V druhom kole bol naposledy v decembri 2021. V talianskej Alta Badii bol vtedy v "obráku" na 23. mieste. V Bansku sa predstavil v druhom kole obrovského slalomu aj pred piatimi rokmi, keď skončil na 26. pozícii.

výsledky obrovského slalomu SP v Bansku:

1. Marco Odermatt (Švaj.) 2:15,75 min, 2. Alexander Steen Olsen (Nór.) +0,91 s, 3. Manuel Feller (Rak.) +1,08, 4. Stefan Brennsteiner (Rak.) +1,29, 5. Žan Kranjec (Slov.) +1,47, 6. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,49, 7. Loic Meillard (Švaj.) +1,51, 8. Thomas Tumler (Švaj.) +1,59, 9. Filip Zubčič (Chor.) +1,75, 10. Filippo Della Vite (Tal.) +2,01, ...24. Andreas ŽAMPA (SR) +3,08