Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Zahraničie

Nálada po útokoch v Británii sa mení, tvrdí naša vedkyňa z Oxfordu

Ilustračná snímka. Foto: TASRAP

Podľa slovenskej molekulárnej biologičky Moniky Gullerovej je brexit na akademickej pôde vnímaný ako tragédia.

Londýn/Oxford/Bratislava 7. júna (TASR) – Pre slovenskú molekulárnu biologičku Moniku Gullerovú, ktorá vedie na Univerzite v Oxforde vlastné laboratórium, sa po spustení brexitu nič nezmenilo. Na akademickej pôde je však podľa nej vnímaný ako tragédia. "Všade na svete je veda medzinárodná. Ľudský pokrok nezávisí od toho, odkiaľ človek pochádza, ale čo dokáže," uviedla vedkyňa pre TASR. Iba nedávno dostala na univerzite ako profesorka trvalý pracovný pomer, preto nad návratom na Slovensko momentálne nerozmýšľa. Pracovné podmienky si pochvaľuje.

Rozhodnutie Spojeného kráľovstva vystúpiť z EÚ však nepovažuje za správne. "Bohužiaľ, brexit pravdepodobne ovplyvní budúce generácie študentov a vedcov, ktorí si rozmyslia, či prídu do Spojeného kráľovstva, ak podmienky budú tvrdé," konštatovala.

V Británii žije už 11 rokov. Zo Slovenska odišla preto, že chcela robiť vedu na svetovej úrovni. "Molekulárna biológia je bohužiaľ veľmi finančne náročná a na Slovensku neboli podmienky, ktoré by mi umožnili robiť experimenty bez kompromisov," vysvetlila svoje rozhodnutie s tým, že podľa nej by každý vedec mal mať skúsenosť zo zahraničného laboratória, kde sa veda robí inak a kde sa má človek šancu naučiť, ako písať granty, manuskripty či prezentovať vedu na medzinárodných konferenciách.

Ako aj väčšina, očakáva, že britské parlamentné voľby vyhrajú konzervatívci. "Labouristická strana je momentálne v kríze. Nálada vo Veľkej Británii sa mení, a to hlavne po súčasných teroristických útokoch, ktoré sú stredobodom pozornosti," uzavrela.