Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Zahraničie

D. Tusk: Nebudem to tajiť - toto nie je šťastný deň pre Európsku úniu

Predseda Európskej rady Donald Tusk ukazuje list podpísaný britskou premiérkou Theresou Mayovou, ktorým Spojené kráľovstvo oficiálne oznámilo aktivovanie článku 50 Lisabonskej zmluvy v Bruseli 29. marca 2017. Foto: TASR/AP

Tusk list s oznámením Británie, že si želá aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý umožňuje krajine opustiť Úniu, osobne prevzal od britského veľvyslanca pri EÚ Tima Barrowa.

Brusel 29. marca (TASR) - Na brexite musíme vidieť aj niečo pozitívneho, a to je jednota zvyšných 27 členov Európskej únie, uviedol dnes predseda Európskej rady Donald Tusk krátko po prevzatí listu podpísaného britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Tusk list s oznámením Británie, že si želá aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý umožňuje krajine opustiť Úniu, osobne prevzal od britského veľvyslanca pri EÚ Tima Barrowa.

Vo svojom vystúpení o 14.00 h SELČ Tusk prítomným novinárom ukázal šesťstránkový dokument doručený z Londýna.

"Nebudem to tajiť - toto nie je šťastný deň," uviedol predseda Európskej rady vo svojom krátkom príhovore. Pripomenul, že o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ rozhodla vlani v referende nadpolovičná väčšina britských občanov.

"Ale musíme vidieť aj pozitíva brexitu. Že ostatných 27 členských krajín je oveľa viac zjednotených a odhodlaných než doteraz," uviedol Tusk. A dodal, že členovia EÚ potvrdia svoju jednotu aj počas nadchádzajúcich rokovaní o brexite, "akékoľvek náročné" by tieto rokovania boli.

V tejto súvislosti spresnil, že Európska komisia má mandát rokovať s britskou stranou a podporovať spoločné záujmy európskej dvadsaťsedmičky. Zdôraznil, že až do chvíle, kým sa proces rokovaní o brexite neukončí, európska legislatíva bude platiť pre Spojené kráľovstvo a na jeho území.

Tusk v závere dodal, že v piatok 31. apríla rozpošle lídrom 27 členských krajín Únie dokument s usmerneniami, ktoré načrtnú hlavný smer rokovaní s britskou vládou. Tieto usmernenia budú oficiálne prijaté na osobitnom summite 27 najvyšších predstaviteľov EÚ, ktorý sa uskutoční 29. apríla v Bruseli.

Britský europoslanec Kamall: Brexit nesmie byť o víťazoch a porazených


Všetky rokovacie strany by mali zaistiť, že rokovania o brexite budú pokojné a konštruktívne, uviedol dnes po oficiálnom spustení článku 50 Lisabonskej zmluvy Syed Kamall, predseda politickej skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR) v Európskom parlamente.

Britský europoslanec, ktorý je na čele tretej najsilnejšej skupiny v europarlamente, uviedol, že dnešný deň je dôležitý tak pre Spojené kráľovstvo, ako aj pre EÚ.

"Dúfam, že všetky zúčastnené strany budú pristupovať k rokovaniam pokojne, konštruktívne a v duchu spolupráce. Musíme mať všetci na pamäti, že v strede týchto rokovaní sú životy a živobytie ľudí," skonštatoval Kamall.

Podľa jeho slov brexit nesmie byť o víťazoch a porazených a upozornil, že zlé riešenie pre jednu stranu bude zlým riešením aj pre tú druhú stranu.

"Mali by sme sa usilovať o také usporiadanie vzťahov, ktoré bude chrániť obchod a umožní pokračovanie spolupráce v kľúčových oblastiach spoločného záujmu pre našu bezpečnosť a našu ekonomiku," dodal europoslanec.

Kamall zároveň upozornil, že skupina ECR považuje proces brexitu za "vynikajúcu príležitosť" na realizáciu skutočnej reformy EÚ, ktorá by mala byť flexibilnejšia a mala by lepšie slúžiť záujmom svojich členov a občanov.

"Ako predseda Európskych konzervatívcov a reformistov a britský konzervatívny poslanec Európskeho parlamentu urobím všetko, čo môžem, aby som pomohol zabezpečiť spravodlivú dohodu," odkázal Kamall, ktorý je ochotný pôsobiť ako most medzi kľúčovými osobami v Bruseli a vládou Spojeného kráľovstva.

Šéf Európskej ľudovej strany: Brexit je "obrovská chyba"



Šéf najväčšieho politického bloku v Európskom parlamente, Európskej ľudovej strany (EĽS), Manfred Weber dnes vyhlásil, že rozhodnutie Británie vystúpiť z EÚ je chyba, ktorá uškodí Spojenému kráľovstvu aj Únii.

Podľa predsedu EĽS Webera "história ukáže, že brexit je obrovskou chybou. Spôsobí mnoho škôd na oboch stranách".

Dodal však, že Európsky parlament bude rešpektovať voľbu britských voličov odísť z EÚ a že "rokovania by sa mali sústreďovať na dva kroky: najprv sa musíme dohodnúť na rozvodovom urovnaní, potom budeme diskutovať o novom vzťahu".