Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Zahraničie

Cameron vyzval britských vlastencov, aby nehlasovali za brexit

Na snímke britský premiér David Cameron reční o britskom referende o tom, či Británia má zostať v Európskej únii alebo z nej odísť v Paláci Savoy v Londýne 7. júna 2016. Foto: TASR/AP

Ja túto krajinu vášnivo milujem a hovorím, že ak niekto svoju krajinu miluje, tak nechce poškodzovať jej ekonomiku, povedal britský premiér.

Londýn 8. júna (TASR) - Vlastenecky zmýšľajúci Briti by v referende mali hlasovať za zotrvanie Británie v Európskej únii a chrániť tak britskú ekonomiku, uviedol v utorok podľa agentúry DPA britský premiér David Cameron.

"Ja túto krajinu vášnivo milujem. A hovorím, že ak niekto svoju krajinu miluje, tak nechce poškodzovať jej ekonomiku," povedal Cameron v programe o blížiacom sa britskom referende odvysielanom televíziou ITV.



Ak Británia zahlasuje za odchod z EÚ, "naša ekonomika utŕži ranu a potenciálne sa môže dostať do recesie", dodal Cameron s odvolaním sa na vyjadrenia popredných britských ekonómov.

Referendum o zotrvaní alebo vystúpení Veľkej Británie z EÚ sa uskutoční 23. júna.

Zákonodarcovia požadujú predĺženie registračnej lehoty na referendum


Líder britských labouristov Jeremy Corbyn a ďalší zákonodarcovia požadujú predĺženie lehoty na on-line registráciu občanov, ktorí chcú 23. júna hlasovať v referende o tom, či má krajina zostať v Európskej únii alebo z nej odísť. Oznámila to dnes stanica BBC.

Na archívnej snímke pohľad na Tower Bridge (v strede), obchodnú štvrť Canary Wharf a na Temžu v Londýne.
Foto: TASR/AP
Dôvodom tejto požiadavky sú technické problémy, ktoré sa vyskytli na oficiálnej vládnej registračnej stránke tesne pred vypršaním konečného termínu, ktorý bol o polnoci z utorka nadnes. Užívatelia totiž nahlásili, že namiesto formuláru sa im zobrazoval odkaz "504 Gateway Time-out".

Vláda túto technickú chybu pripisuje "nebývalému náporu" užívateľov stránky a spresnila, že počas utorka sa na účasť v historickom hlasovaní zaregistrovalo pol milióna ľudí. Nemenovaný vládny zdroj však potvrdil, že stránka prijímala registrácie ešte 45 minút po vypršaní konečného termínu.

Líder liberálnych demokratov Tim Farron označil technické problémy za "zmätok", ktorý by mohol mať "závažné dôsledky" pre výsledok hlasovania. Podľa neho ľudia "musia dostať jeden deň navyše, aby si mohli uplatniť svoje demokratické právo". Nezaregistrovaní sa nebudú môcť na hlasovaní zúčastniť.

V referende sú oprávnení hlasovať občania Británie alebo Írska, ktorí žijú v Spojenom kráľovstve, a tiež občania britského Spoločenstva národov (Commonwealthu) žijúci legálne v Británii, ktorí majú najmenej 18 rokov a zaregistrovali sa na referendum.

Celkove tak teoreticky môže v referende hlasovať až milión ľudí, ktorí nemajú britské občianstvo. Naopak, nebudú môcť hlasovať britskí občania, ktorí žijú v zahraničí dlhšie ako 15 rokov.

Euroskepticizmus je v Európe na vzostupe


Euroskepticizmus je na starom svetadiele na vzostupe. Vyplýva to z prieskumu americkej expertnej skupiny Pew Research Center, ktorú dnes citovala stanica BBC. Prieskum sa konal menej než dva týždne pred historickým hlasovaním Britov o zotrvaní svojej krajiny v EÚ.

Ilustračná snímka
Foto: TASR/AP
Napriek tomu tesná väčšina respondentov v desiatich členských štátoch EÚ podľa zistení uvedenej inštitúcie úniu stále podporuje a 49 percent opýtaných si praje, aby sa do hlavných miest ich krajín vrátili väčšie právomoci. Väčšina Európanov tiež chce, aby Británia zostala v únii.

Prieskum ďalej odhalil, že voči Európskej únii prechováva záporný postoj väčšina ľudí v Grécku (71 percent) a vo Francúzsku (61 percent). Vo Francúzsku ide o pokles obľúbenosti EÚ voči vlaňajšku o 17 percent, v Španielsku o 16 percent, v Spojenom kráľovstve o osem percent a v Taliansku o šesť percent.

Najsilnejšiu podporu má 28-členný euroblok medzi Poliakmi (72 percent) a Maďarmi (61 percent).

Prieskum Pew Research Center sa uskutočnil na vzorke vyše 10.000 respondentov medzi 4. aprílom a 12. májom. Podľa prieskumu agentúry TNS má zotrvanie Británie v Európskej únii najväčšiu podporu v Nemecku - 79 percent.