Zahraničie

Na hraniciach medzi USA a Mexikom zomreli kvôli horúčavám migranti

Medzi nájdenými mŕtvymi je aj žena s tromi deťmi. Americká pohraničná hliadka ich lokalizovala v nedeľu neďaleko rieky Rio Grande v južnom Texase.

Gruzínci napriek ústupkom vlády v protestoch pokračujú

Pod tlakom protestov strana Gruzínsky sen v pondelok oznámila, že parlamentné voľby v roku 2020 by mali prebiehať na základe proporčného volebného systému a bez stanovenej hranice zvoliteľnosti.

OSN: Mučenie pretrváva vo všetkých oblastiach sveta

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) na základe rozhodnutia z 12. decembra 1997 vyhlásilo 26. jún za Medzinárodný deň na podporu obetí mučenia. Prvýkrát sa tento deň pripomínal v roku 1998.

Nové sankcie USA voči Iránu natrvalo uzatvárajú cestu k diplomacii

Spojené štáty v pondelok oznámili, že Džaváda Zarífa, ako aj osem veliteľov iránskych revolučných gárd pridajú na sankčný zoznam. Plánujú tiež blokovať ďalšie iránske aktíva.

Pri Frankfurte zneškodnili dve bomby z čias druhej svetovej vojny

Päťdesiatkilogramovú americkú leteckú bombu sa podarilo bezpečne deaktivovať, zatiaľ čo 250-kilogramovú nemeckú bombu, ktorá bola v horšom technickom stave, museli kontrolovane odpáliť pyrotechnici.

Dlhoročný líder Ingušskej republiky podal demisiu

Dôvodom majú byť narastajúce rozpory v ingušskej spoločnosti.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy obnovilo Rusku hlasovacie právo

Stalo sa tak po tom, ako mu bolo pred piatimi rokmi dôsledkom ruskej anexie Krymského polostrova odňaté.

Francúzsky premiér Philippe sa stretol s ruským kolegom Medvedevom

Neobvyklá návšteva vysokopostaveného ruského predstaviteľa sa uskutočnila v období ochladnutia vzťahov medzi Moskvou a Západom.

Zrútenie dvoch stíhačiek v Nemecku bude viesť samotná armáda

Vzdušné sily potvrdili, že nešťastie, ku ktorému došlo v pondelok popoludní počas bojového cvičenia, si nevyžiadalo civilné obete.

Trump sa na summite G20 v Osake stretne s celým radom svetových lídrov

To, či americký prezident navštívi aj demilitarizovanú zónu medzi Južnou Kóreou a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR), Washington nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Ruskí a egyptskí ministri rokovali v Moskve o užšej spolupráci

Ruský minister obrany Sergej Šojgu na stretnutí s egyptským náprotivkom Muhammadom Ahmadom Zakím povedal, že Rusko je pripravené naďalej pomáhať Egyptu pri posilňovaní jeho obranných schopností.,aktualizované 

Španielska prokuratúra žiada vyšetrovať sexuálne zneužívanie v cirkvi

V správe sa píše, že v roku 2017 sa uskutočnilo trestné stíhanie v 965 prípadoch a v roku 2018 v 1091 prípadoch.

Odsúdili muža, ktorý sotil penzistu na koľaje v metre

V ten deň už skôr zaútočil Crossley aj na iného cestujúceho, ktorý však dokázal udržať rovnováhu.

Mexiko nasadilo na hranice s USA takmer 15.000 vojakov

O nasadení vojakov a príslušníkov Národnej gardy k hraniciam s USA informoval Sandoval médiá na tlačovej konferencii s mexickým prezidentom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom.

Trump dostal od Kima priateľský list, bolo v ňom prianie k narodeninám

Išlo o vôbec prvú známu korešpondenciu Trumpa s Kimom od ich februárového summitu vo vietnamskom Hanoji, ktorý sa skončil predčasne a bez vzájomnej dohody.

Z väznice utiekol taliansky mafiánsky bos, mali ho vydať do vlasti

V čase jeho zatknutia v Uruguaji opísal Morabita vtedajší taliansky minister vnútra Marco Minniti ako utečenca číslo jeden z 'Ndranghety.

USA uvalia sankcie na šéfa iránskej diplomacie a predstaviteľov armády

Ministerstvo financií zverejnilo toto vyhlásenie krátko po tom, ako americký prezident Donald Trump schválil uvalenie sankcií na iránskeho najvyššieho vodcu ajatolláha Alího Chameneího.

Desiatich gruzínskych policajtov prepustili pre zásahy počas protestov

Protestné zhromaždenia v Tbilisi sa začali v noci na 21. júna po vystúpení poslanca ruskej Štátnej dumy Sergeja Gavrilova, ktorý tam predsedal Medziparlamentnému zhromaždeniu pravoslávia (IAO).

USA a spojenci vyzvali Irán na diplomatické riešenie

Trump oznámil, že si želá rokovania s Iránom. Ten odpovedal, že americký prezident nie je úprimný, veď predtým odstúpil od historickej jadrovej dohody veľmocí s Iránom a uvalil aj tvrdé sankcie.