Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. máj 2024
< sekcia UNESCO a veda

Sonda Juno poslala prvé zábery Jupitera

Snímka zo sondy Juno. Foto: TASR AP

Americká sonda Juno, ktorá, ktorá sa 4. júla dostala na obežnú dráhu okolo planéty Jupiter, poslala prvé zábery tejto najväčšej planéty našej slnečnej sústavy.

Pasadena 13. júla (TASR) - Americká sonda Juno, ktorá, ktorá sa 4. júla dostala na obežnú dráhu okolo planéty Jupiter, poslala prvé zábery tejto najväčšej planéty našej slnečnej sústavy a jej troch z niekoľkých desiatok mesiacov. Oznámil to v noci nadnes Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA).

Prvý záber dorazil na Zem v nedeľu po zapnutí kamery na palube sondy. Podľa Scotta Boltona to svedčí o tom, že sonda prečkala bez poškodenia intenzívne žiarenie z radiačných pásov planéty a je plne funkčná.

Počiatočné fotografie majú zatiaľ relatívne nízke rozlíšenie. Snímky s vysokou kvalitou sa očakávajú koncom augusta, keď sa Juno ešte viac priblíži k Jupiteru.

Ilustračné foto: zmena veľkosti červenej škvrny na planéte Jupiter v jednotlivých rokoch
Foto: TASR/AP


Sonda vážiaca 3,5 tony dorazila k Jupiteru po takmer piatich rokoch letu. Jej misia sa má skončiť vo februári 2018 navedením do atmosféry Jupitera, aby sa zabránilo prípadnej kontaminácii niektorého z mesiacov planéty.

Úlohou sondy Juno je výskum planéty Jupiter. Poznatky získané sondou majú prispieť k pochopeniu vzniku a vývoja nielen Jupitera, ale aj ďalších telies slnečnej sústavy či exoplanét.


KK25 Pasadena - Jim Green sa teší po tom, čo sa americká sonda Juno dostala na eliptickú obežnú dráhu okolo planéty Jupiter, 4. júla 2016 v Pasadene. Americká družica Juno sa podľa plánov dostala na eliptickú obežnú dráhu okolo planéty Jupiter. Informoval americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA), ktorý dostal od družice potvrdzujúci signál o úspešnom ukončení manévru. Družica Juno sa vydala na cestu medziplanetárnym priestorom 5. augusta 2011, keď ju do vesmíru vyniesla najsilnejšia verzia americkej rakety Atlas V
Foto: TASR AP