< sekcia Tipsport Liga

Zvolen nastúpi vo štvrťfinále play off proti Nitre, do baráže Žilina

Na snímke center Zvolena Milan Jurík (vľavo) a útočník Košíc Matej Češík (vpravo) v zápase záverečného 54. kola základnej časti hokejovej Tipsport extraligy HKM Zvolen - HC Košice v utorok 4. marca 2014. Foto: TASR/Dušan Hein

Žilinčania prehrali s Popradom 1:2.

Zvolen 4. marca (TASR) - Obhajca majstrovského titulu HKM Zvolen narazí vo štvrťfinále play off hokejovej extraligy na tím HK Nitra. Rozhodlo o tom záverečné 54. kolo, po ktorom konečná tabuľka pridelila víťazovi základnej časti Košiciam vo vyraďovačke ôsmy Martin. Zvyšné dve dvojice tvoria Pieštany s Popradom a Banská Bystrica so Skalicou. V baráži budú o zachovanie extraligovej príslušnosti bojovať proti víťazovi I. ligy hokejisti Žiliny, štvrťfinálové série hrané na štyri víťazné zápasy štartujú prvými stretnutiami v sobotu a nedeľu 8. a 9. marca.

Mužstvá Zvolena a Košíc sa do seba schuti pustili, akoby ich neoddeľoval priepastný tabuľkový rozdiel. Po bombe Hrnku a pokuse P. Zuzina v úvodnej minúte sa však viac nadýchli Košičania, v 3. min po Bicekovej presnej bombe v presilovke takmer od modrej naznačili, že by si mohli zápas aj vychutnať. Opak však bola pravda, elán vychladol, aj keď domáci boli zrelí na ďalšie góly a v druhej tretine sa už väčší rozdiel vo výkonoch na ľade ani neprejavil.

Zvolenčania túžili domácu premiéru trénera Tureka okoreniť a konečne na desiaty pokus naplno zabodovať, oslabení Košičania zasa chceli zaokrúhliť víťaznú sériu už na desať. V strednej časti hry sa občas do šancí natlačil najmä Michal Chovan, v 22. min ho Staňa vychytal, aj prečíslenie o minútu neskôr s Hebarom vyšlo nazmar a ďalšiu premárnenú možnosť pridal v 25. min aj M. Ďaloga. Na akciu, ktorú vytvoril Hebar a Podkonickým v 31. min, sa v komornom prostredí dalo pozerať ako na kombináciu z čias veľkej slávy, na jej konci Podkonický nekompromisne zavesil a zvýraznil tak hlad 'rytierov' po víťazstve.

V 45. min Brabenec naservíroval puk spoza bránky Juraškovi a zrodil sa druhý gól domácich, ktorý zniesol vysoké parametre. V 50. min ľuft Michala Chovana pred bránkou už mohol všeličo napovedať a aj nepremenené trestné strieľanie hosťujúceho Hinďoša po faule Ťavodu, alebo stopercentná šanca Jenčíka v rovnakej v 52. min, keď ho vychytal Šimko. Košičania strieľali častejšie, rozptyl ich mušky bol však značne veľký, vrátane 52-s power play, a tak sa nasmerovali na prehru, s ktorou si nečakane pokazili víťaznú sériu a tak trochu aj renomé.

Fotogaléria zo zápasov 54. kola:

HKM Zvolen - HC Košice 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Góly: 31. Podkonický, 45. Juraško - 3. Bicek. Rozhodcovia Lokšík - Gajan, Gavalier, vylúčení 5:5, presilovky 1:1, v oslabení 0:0, 1084 divákov.

Josef Turek, tréner Zvolena: "Odohrali sme najlepší zápas, čo som vo Zvolene. Hráči dreli, podali tímový výkon, Košičania majú veľkú silu. Gól Podkonického nás dostal do hry a v tretej tretine nás podržal brankár. Aj keď si súper vynútil tlak, ako tím sme zabrali a som strašne rád za víťazstvo, ktorým sme prerušili sériu prehier. Na hráčoch vidieť ako ich tento zápas povzbudil."

Anton Tomko, tréner Košíc: "My sme mali veľmi dobrý vstup do zápasu, hrali sme v pohybe, vytvorili si viac príležitostí. V druhej tretine sme sa už nevyhli chaotickým chvíľkam, súper vyrovnal po jednej z mála chýb, no a v tretej tretine sme mali jasnú prevahu, no opäť sme inkasovali. Neboli sme aktívni v bránení, potom sme nepremenili trestné strieľanie, vzápäti netrafili prázdnu bránku, zahodili sme viac príležitostí, koncovka jednoducho zlyhala. Po slabej efektivite odchádzame bez bodu, čo nás mrzí."

Andrej Podkonický, autor gólu Zvolena: "Nezačali sme dobre, hneď sme inkasovali, čo nás zastavilo. Až v druhej tretine sme viac strieľali, vytvorili šance a po tlaku sme si zaslúžili vyrovnať. V tretej tretine sme sa nejako ubránili, dúfam, že tento zápas nás nakopne a dodá pred play off pozitívnu energiu."

xxxxx

Žilinčania prehrali s Popradom 1:2

Na snímke druhý zľava brankár Marek Peksa, druhý sprava René Jarolín (obaja Žilina), vľavo Jaroslav Jabrocký, vpravo Samuel Mlynarovič (obaja Poprad) v zápase záverečného 54. kola základnej časti hokejovej Tipsport extraligy MšHK DOXXbet Žilina - HK Poprad v utorok 4. marca 2014.
Žilinčania mali stále nádej vyhnúť sa baráži, ale ich výkon tomu v prvej tretine nezodpovedal. Do 10. minúty sa nič podstatné neudialo, až potom vyskúšal Peksu v presilovej hre Štals, ale český brankár sa stihol presunúť. Na opačnej strane sa po chybe súperovej obrany dostal do zakončenia Tomas, Masalskis si však s jeho pokusom poradil. V ďalšom priebehu sa skúšal ešte raz individuálne presadiť Tomas, lenže tentoraz jeho zakončenie v poslednej chvíli zblokoval hosťujúci obranca. Na začiatku prostrednej časti nevyužili domáci štvorminútovú početnú výhodu, keď Masalskis zlikvidoval ich všetky strelecké pokusy. Po jej skončení unikol Paločko, ale nastrelil iba pravú žrď. Popradčania následne prepadli v defenzíve, Žilinčania sa dostali do prečíslenia dvoch proti jednému, Marek Slovák našiel Drevenáka a ten bez problémov doklepol puk do odkrytej brány. V ďalších minútach tempo hry upadlo, domáci držali tesné jednogólové vedenie a súpera do výraznejších šancí nepúšťali.

Domácim hralo všetko do karát. Viedli 1:0 a vedeli informáciu z Trenčína, ktorý prehrával v tom čase 0:5. Lenže v záverečnom dejstve ležérnym prístupom v obrane náskok stratili a Poprad dvoma gólmi výsledok otočil. Najskôr nedal Peksovi šancu delovkou spomedzi kruhov Vaic a v 50. minúte potrestal žilinskú nedôslednosť Mlynarovič, ktorý dorážal puk už do odkrytej brány. Domáci tak nevyužili šancu dostať sa na deviate miesto tabuľky a zahrajú si baráž.

MšHK DOXXbet Žilina - HK Poprad 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Góly: 25. Drevenák - 45. Vaic, 50. Mlynarovič. Rozhodovali: J. Konc, Novák - Smrek, Korba, vylúčení: 2:5, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1186 divákov

Martin Groma, tréner Žiliny: "Bol to pre nás najdôležitejší zápas sezóny. Začali sme veľmi dobre, dve tretiny sme hrali koncentrovane. V tretej časti sme podcenili to, čo sme si povedali. Skúseným hráčom sa toto nemôže stávať. Práve tí, od ktorých sa očakáva, že budú ťahať mužstvo, niekoľkokrát chybovali. Bohužiaľ, to nerozhodlo len o tomto dueli, ale o celej sezóne. Som veľmi sklamaný."

Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: "Do zápasu sme sa dostávali veľmi ťažko. Boli sme zahriaknutí a viazla nám kombinácia. Až po redukcii na tri päťky sme sa začali hýbať a prinieslo nám to ovocie. Dnes to bol veľmi náročný zápas hlavne z našej strany, ale som rád, že sme vyvrátili reči, ktoré pred zápasom kolovali. Myslím, že sme zaslúžene vyhrali."

xxxxx

Skalica prehrala s Nitrou

V zápase súperov s istým umiestnením v tabuľke si mohli obe mužstvá nacvičiť spôsob hry do play off. V 6. minúte Lipovský zaváhal pri rozohrávke, puk prihral do šance Segľovi, no ten v ideálnej pozícii prestrelil bránku domácich. Hra nemala potrebné tempo ani nasadenie. Ďalšia príležitosť sa hráčom hostí naskytla v 14. minúte, Lipovský si však ustrážil čisté konto pri šanci Kováčika. O tri minúty neskôr preverili domáci hráči pre zmenu Lakosila, ten však bez problémov odolal. Priebeh prvej tretiny tak pripomínal skôr prípravný duel ako záver základnej časti extraligy.

V 22. minúte vykopol Lipovský akrobatickým spôsobom puk nad svoju bránku a domáci sa následne dostali do vedenia. O minútu neskôr predviedli ukážkovú kombináciu Školiak s Obdržálkom a druhý menovaný prekonal Lakosila. V 26. minúte bol na trestnej lavici Jakub Ručkay a Skalica využila presilovku za 15 sekúnd, na 2:0 zvýšil strelou po ľade Kutálek. Následne mala početnú prevahu o dvoch hráčov k dispozícii Nitra, no Lipovského v bránke Záhorákov prekonať jej hráči nedokázali. V polovici zápasu mal výhodu trestného strieľania Kutálek po faule od Lelkeša, no svoju možnosť nevyužil.

V 44. minúte predviedli peknú akciu Sloboda s Kropáčom, no nitriansky brankár strelu druhého menovaného kryl. O minútu neskôr dobre zamiešal puk pred Lipovským Lelkeš, gól však z toho nebol. Následne trafil Ordzovenský od modrej žŕdku skalickej bránky. Nitre sa podarilo znížiť v 47. minúte, keď svoj dôraz uplatnil mladý Hrazdíra. Nitra prehrala na Záhorí v poslednom kole extraligy 1:2.

HK 36 Skalica - HK Nitra 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Góly: 23. Obdržálek, 26. Kutálek - 47. Hrazdíra. Rozhodovali: Müllner - Junek, Šefčík, vylúčení: 5:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1105 divákov

Andrej Výboh, tréner Skalice: "Chceli sme sa pripravovať na play off proti súperovi, ktorý má veľkú silu. Čo sa týka priebehu zápasu, v prvej tretine nám viazla rozohrávka, ale hru sme zlepšili v druhom či treťom dejstve. Dostali sme aj do gólových príležitostí, ktoré sme využili. Som spokojný, že sme s ťažkým súperom dotiahli duel do víťazného konca."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Pre obe strany to bola príprava na play off. Myslím si, že výsledok 2:1 odzrkadlil väčšiu aktivitu domácich v priebehu celého zápasu. Z našej strany najživšie pôsobil štvrtý útok mladých hráčov, ktorí sa ako jediní presadili."

xxxxx

Piešťany zvíťazili s Martinom 4:2

Hoci ešte obe mužstvá mali o čo hrať, Piešťany o potvrdenie štvrtého miesta a Martin o prípadné siedme miesto, zápas sa hral v pokojnom tempe. Už v druhej minúte sa zmocnil puku v útočnom pásme Brňák, prihral ho za bránu Nemcovi, ktorý mu ho vrátil a a piešťanský obranca otvoril skóre zápasu – 1:0. Z domácich sa následne nepresadil sám pred Dzubinom Schmidt a neskôr ani Melichárek, či Lušňák. Hostia pohrozili iba Galambošom, ktorý trafil Tomeka a tešili sa z gólu, ktorý hlavný rozhodca neuznal pre postavenie mimo hru.

Úvod druhej časti patril jednoznačne domácim. Lušňák však miesto strely ešte potiahol puk, Hamrák neprekonal spomedzi Dzubinu a Melichárek pochodil rovnako. Hostia nevyužili prečíslenie dva na jeden, ale Galambošovi s Markovičom chýbalo kúsok šťastia a Kolena neskôr bekhendom trafil Tomeka. V 32. minúte napriahol od modrej Bučka a puk skončil až za Dzubinom – 2:0. Martinčania odpovedali v 36. minúte, kedy sa s pukom okolo bránky obkrútil Markovič a svoju akciu aj úspešne zakončil – 2:1. V 37. minúte už domáci opäť viedli o dva góly, keď si tečovanu Schmidtovu prihrávku spracoval rukou Stupka, vystrelil a Dzibina kapituloval tretíkrát – 3:1.

V tretej tretine sa hokej v Piešťanoch naplno rozbehol a boli to hostia, ktorí diktovali tempo hry. Markovičová strela spomedzi kruhov bola zblokovaná, ale v 43. minúte sa natlačil pred Tomeka Kolena a zrejme ani sám nevedel, ako dopravil puk za jeho chrbát – 3:2. Pokým sa Piešťanci stihli spamätať, musel opäť hasiť Tomek pred Themárom a Klímom. Domácich upokojil v 49. minúte Románek – 4:2. Následne ešte Mišura z dobrej pozície netrafil a Nemec trafil iba ležiaceho Dzubinu.

ŠHK 37 Piešťany - MHC Mountfield Martin 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Góly: 2. Brňák, 31. Bučka, 37. Stupka, 49. Románek - 36. Markovič, 43. Kolena. Rozhodovali D. Konc - Kacej, Orolín, vylúčení: 3:0, presilovky a oslabenia: 0:0, 1003 divákov

Roman Sýkora, asistent trénera Piešťan: "Mali sme všetko vo svojich rukách. Nechceli sme sa spoliehať na prípadnú prehru Popradu a štvrtú priečku sme chceli potvrdiť víťazstvom. Hoci sme dali gól, nehrali sme v prvej časti podľa predstáv. V druhej tretine sme sa zlepšili, pridali sme aj dva góly. V tretej časti sme si zápas opäť skomplikovali, stiahli sme zostavu na tri päťky, pridali štvrtý gól a zápas sa iba dohrával."

Daniel Babka, tréner Martina: "Chceli sme hrať defenzívne, nechceli sme príliš otvárať hru, čo sa nám darilo. Dostali sme nešťastný gól a následne v presilovke nastrelili žrď. V strednom pásme sme strácali priveľa pukov, to sa od polovice zápasu zmenilo, zlepšili sme sa a pridali aj góly. Hoci sme štyrikrát inkasovali, podržal nás brankár Dzubina. Čaká nás veľa práce do soboty."

xxxxx

Trenčín prehral s Bystricou 0:5

Pred slabučkou návštevou sa hral v prvej tretine podpriemerný hokej bez výraznejšieho nasadenia a s množstvom nepresností. Domáci podriadili taktiku tomu, že potrebujú body, aby sa vyhli baráži. Banskobystričania si už nemohli prilepšiť, ani prihoršiť a nechali doma zámorských hráčov. Viac z hry mali síce hostia, ale ku gólu to neviedlo. Tí sa aj presadili gólovo. V 16. minúte otvoril skóre Veilleux po individuálnom prieniku. O dve minúty od modrej vystrelil Rosandič a jeho pokus pred Nagyom tečoval Kafka – 0:2. Gólovú skazu dokonal tri sekundy pred sirénou v presilovej hre Heizer, keď jeho nahodený puk z ťažkého uhla skončil za bránkovou čiarou.

Po dvadsiatich štyroch sekundách prostrednej tretiny pridal štvrtý gól Handlovský, ktorý majstrovsky zúročil Kafkovu prihrávku a zadovkou vyhnal Nagya z brány. Medzi tri žŕdky sa postavil Kutej a čisté konto si udržal iba štyri minúty. V presilovej hre pridal na hrozivých 0:5 Rapáč, keď sa uvoľnil a do horných poschodí brány poslal svoju gólovú vizitku. V ostatných minútach druhej tretiny si oba kolektívy vypracovali po niekoľko šanciach, ale v týchto prípadoch dominovali gólmani. Banskobystričania naviac nevyužili šesťdesiattrisekundovú presilovú hru o dvoch hráčov.

V záverečnej tretine sa zápas už iba dohrával bez výraznejšieho vzruchu pred oboma bránkami. Trenčania sa snažili streliť aspoň čestný úspech, ale gólman Košarišťan bol proti a vychytal všetky príležitosti domácich. Trenčínu sa napriek vysokej prehre podarilo zachrániť vzhľadom na prehru Žiliny.

Dukla Trenčín – HC'05 Banská Bystrica 0:5 (0:3, 0:2, 0:0)

Góly: 16. Veilleux, 18. Kafka, 20. Heizer, 21. Handlovský, 25. Rapáč. Rozhodovali: Jonák, Stano – J. Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 7:6, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 868 divákov

Milan Staš, tréner Trenčína: "Z našej strany nie je čo hodnotiť. Zápas, ktorý rozhoduje o bytí a nebytí skončil päťgólovou prehrou. Chcem sa ospravedlniť divákom, ktorí nás prišli povzbudiť. Pripravili sme im nepekné prekvapenie. Vďaka patrí všetkým za priazeň počas celej sezóny."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Som rád, že chalani pristúpili k zápasu zodpovedne. Niektorí oddychovali doma. Zápas sme mali od začiatku pod kontrolou. My sme sa sústredili v prvom rade na seba, aby sme sa pripravili do play-off a to sa aj podarilo."