Sun získal v Gwandžu druhé zlato po diskvalifikácii Rapsysa

Čínsky plavec Jang Sun oslavuje po jeho výhre v disciplíne 200 m voľným spôsobom vo finále 18. svetového šampionátu FINA v plaveckých športoch v Kórejskej republike, v Gwandžu 23. júla 2019. Foto: TASR/AP

Striebro získal Japonec Kacuhiro Macumoto, bronz si podelili Brit Duncan Scott a Rus Martin Maľutin. Diváci tak mohli vidieť kuriózny obrázok dvoch tešiacich sa plavcov zo zlatej medaily.

Gwandžu 23. júla (TASR) - Čínsky plavec Jang Sun obhájil v utorok zlatú medailu na 200 m kraul na 18. MS FINA v juhokórejskom Gwandžu. Prvé finálové rozuzlenie v podvečernom bloku v dejisku šampionátu malo kontroverzné vyvrcholenie. Pôvodne zlatého Litovca Danasa Rapsysa totiž pre uliaty štart napokon diskvalifikovali.

Striebro získal Japonec Kacuhiro Macumoto, bronz si podelili Brit Duncan Scott a Rus Martin Maľutin. Diváci tak mohli vidieť kuriózny obrázok dvoch tešiacich sa plavcov zo zlatej medaily. Sun síce najprv vyzeral prekvapene, potom však už zdvíhal ruky nad hlavu na znak víťazsva. Z obecenstva sa mu dostali ovácie aj piskot, keďže má reputáciu dopingového hriešnika, na čo v nedeľu pri medailovom ceremoniáli protestom upozornil aj Mack Horton z Austrálie.

Sun je úradujúci olympijský víťaz na 200 m v.sp. a v Gwandžu získal v treťom finále tretiu medailu, z toho druhú zlatú za sebou. Je najúspešnejší čínsky plavec histórie, ale jeho reputácia trpí podozreniami z porušenia antidopingových pravidiel. V roku 2014 si odpykal trojmesačný dištanc a začiatkom tohto roka sa objavili nové obvinenia, podľa ktorých kladivom zničil krvné vzorky. Medzinárodná plavecká federácia (FINA) rozhodla v jeho prospech, ale Svetová antidopingová agentúra (WADA) s tým nesúhlasí a obrátila sa na Športový arbitrážny súd (CAS).

Scott odmietol Sunovi podať ruku na pódiu rovnako ako Horton a nevystúpil ani na najvyšší stupienok na tradičné fotenie. "Prehral si, ja som vyhral," kričal Sun po Scottovi, ale Brita sa zastal krajan Adam Peaty: "Konal správne, Sun by sa mal zamyslieť, či by mal vôbec súťažiť. Ja by som ani nešiel na pódium." Ku kritike sa pridal aj Chad le Clos z Juhoafrickej republiky, ktorý skončil druhý za Číňanom na 200 m v.sp. na OH 2016. "Je dobré, že ľudia dávajú najavo svoj názor. Chcem moju zlatú medailu z Ria de Janeiro a James Guy, ktorý bol štvrtý, by mal dostať bronz. Nemali by sme dovoliť, aby sa v športe podvádzalo," citovala Le Closa agentúra AFP. "Toto je moja najšťastnejšia zlatá medaila. Ale šťastie odmeňuje tých, ktorí tvrdo pracujú. Ja som sa na to nadrel," hájil sa Sun.

Na 100 m znak nepotvrdil úlohu favorita obhajca a olympijský šampión Ryan Murphy, triumf bral Číňan Ťia-jü Sü časom 52,43 s. Murphy skončil až za pódiom na štvrtej priečke.

Medzi ženami si na 1500 m v.sp. pri absencii úradujúcej šampiónky Katie Ledeckej vybojovala zlato Talianka Simona Quadarellaová, majsterka Európy z vlaňajška. Časom 15:40,89 min odsunula na druhú priečku Nemku Sarah Köhlerovú. Američanka Lilly Kingová dominovala na 100 m prsia časom 1:04,93 min.