Sabbatini 16. v Medinahu, unikol mu postup na Tour Championship

Slovenský golfista Rory Sabbatini. Foto: TASR/AP

K postupu na záverečné podujatie ročníka potreboval skončiť najhoršie na siedmej priečke.

Medinah 19. augusta (TASR) - Slovenskému golfistovi Rorymu Sabbatinimu tesne unikla miestenka na finálové podujatie sezóny Tour Championship v Atlante. V 4. kole BMW Championship v americkom Medinahu si totiž pohoršil a na druhom play off turnaji PGA Tour napokon obsadil 16. miesto. K postupu na záverečné podujatie ročníka potreboval skončiť najhoršie na siedmej priečke.

Sabbatini podával v prvých troch kolách v Medinah Country Clube výborné výkony, v úvodné dva hracie dni dokonca nezaznamenal ani jedno bogey. Štvrté kolo mu však nevyšlo podľa predstáv. Pripísal si v ňom jedno birdie, ale aj tri bogey a celkovo ihrisko zahral až na 74 úderov, teda dva nad par. Rodák z juhoafrického Durbanu sa tak z priebežnej skvelej štvrtej pozície prepadol až na konečnú šestnástu, turnaj zakončil s bilanciou 276/-12.

Štyridsaťtriročný golfista tak nepridal svoj druhý štart na záverečnom turnaji sezóny Tour Championship. Tam sa predstaví tridsiatka najlepších hráčov ročníka na okruhu PGA Tour. Sabbatini bol v úvode týždňa vo fedexcupovom rebríčku na 45. priečke, vynikajúcimi výkonmi v Illinois svoju šancu na zisk miestenky výrazne oživil, napokon však v renkingu obsadil nepostupové 36. miesto. Vo fedexcupovej ére sa Sabbatini predstavil na Tour Championship iba raz - v roku 2007.

Víťazom US PGA BMW Championship (dotácia 9,25 milióna dolárov) sa stal Američan Justin Thomas. Ten si v 4. kole vedúcu pozíciu postrážil, keď ihrisko zahral na 68 úderov, a celkovo triumfoval s bilanciou 263/-25. O tri údery za ním zaostal krajan Patrick Cantlay, na treťom mieste skončil vďaka silnému finišu Japonec Hideki Macujama. "Patrick hral úžasne, dostal ma pod tlak. V konečnom zúčtovaní mi to pomohlo. Vďaka tomu som zostal sústredený a koncentroval sa na hru. Cítil som pred záverečným kolom nervozitu, vedel som, že vyhrať tu bude ťažké a som preto veľmi rád, že sa mi to podarilo," citovala Thomasa agentúra AP.

Pätnásťnásobný víťaz major turnajov Tiger Woods obsadil na turnaji až 37. priečku (281/-7). Vo fedexcupovom rebríčku skončil 42. a tiež bude chýbať na finálovom play off podujatí v Atlante.

US PGA BMW Championship

Konečné poradie po 4. kole: 1. Justin Thomas 263/-25 (65+69+61+68), 2. Patrick Cantlay (obaja USA) 266/-22 (66+67+68+65), 3. Hideki Macujama (Jap.) 268/-20 (69+63+73+63), 4. Tony Finau (USA) 270/-18, 5. Jon Rahm (Šp.) a Brandt Snedeker (USA) 272/-16, ..., 16. Rory SABBATINI (SR) 276/-12 (67+68+67+74)