Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Slovensko

PREMIÉR: V prípade viacrýchlostnej EÚ chceme byť vo vyššej rýchlosti

Na snímke vpravo predseda vlády SR Robert Fico a vľavo minister Spojeného kráľovstva pre odchod Veľkej Británie z Európskej únie David Davis počas tlačovej konferencie na Úrade vlády SR 3. marca 2017 v Bratislave. Foto: TASR FOTO TASR - Pavel Neubauer

Vyhlásil to dnes predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po rokovaní s britským ministrom pre brexit Davidom Davisom.

Bratislava 3. marca (TASR) - Ak bude viacrýchlostná EÚ realitou, Slovenská republika chce a musí byť v jadre európskej integrácie, chce byť vo vyššej rýchlosti, lebo EÚ považujeme za životne dôležitý projekt. Vyhlásil to dnes predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po rokovaní s britským ministrom pre brexit Davidom Davisom.

Viacrýchlostná EÚ je jeden z možných piatich scenárov budúcnosti únie, ktorý sa objavil v Bielej knihe predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera. Tento model podporujú napr. Francúzi či Nemci. Fico tvrdí, že Slovensko sa aj preto správa fiškálne zodpovedne, aj preto solídne zvládlo predsedníctvo v Rade EÚ.

Na otázku, či aj naša krajina neuvažuje o zriadení postu ministra pre záležitosti okolo brexitu, Fico odvetil, že je jasná dohoda o tom, že členské krajiny rokujú s Veľkou Britániou spoločne. "Preto nie je potrebné, aby sme mali na Slovensku vysokého štátneho funkcionára, ktorý by sa zaoberal touto témou. Dvadsaťsedem krajín reprezentuje konkrétny vyjednávač a slovenské ministerstvo zahraničných vecí je mu dostatočným partnerom," uistil.

Biela kniha predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera ponúka päť scenárov možného vývoja. Prvý scenár počíta len s malými zmenami fungovania EÚ, druhý hovorí o dôraze len na spoločný európsky trh, ďalší o spolupráci tzv. ochotných krajín v konkrétnych oblastiach. Možnosťou je aj okresať oblasti, ktorým sa Únia venuje a posledný scenár by mohol viesť k federalizácii únie. Päť scenárov má názvy "pokračujeme", "nič, len jednotný trh", "tí, ktorí chcú viac, robia viac", "robiť menej, ale efektívnejšie" a "robiť viac spoločne".