Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

PRIESKUM: SR vníma antisemitizmus menej problematicky než priemer EÚ

Na archívnej snímke vlajky SR a EÚ v pozadí s Bratislavským hradom. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Podľa výsledkov prieskumu si len 20 percent Slovákov myslí, že antisemitizmus predstavuje problém pre spoločnosť.

Brusel 22. januára (TASR) - Európska komisia v utorok - pri príležitosti nadchádzajúceho Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27.1) - zverejnila výsledky prieskumu Eurobarometra o tom, ako Európania vnímajú antisemitizmus. Prieskum ukázal priepastné rozdiely medzi vnímaním tohto problému v radoch židovskej komunity a nežidovskej populácie.

Prieskum sa uskutočnil vlani v decembri na vzorke 27.600 osôb vo všetkých 28 členských štátoch EÚ.

Výsledky prieskumu naznačili, že existujú veľké rozdiely vo vnímaní antisemitizmu: zatiaľ čo 89 percent Židov v EÚ tvrdí, že antisemitizmus sa za posledných päť rokov výrazne zvýšil, iba 36 percent širokej verejnosti (nežidovskej populácie) sa domnieva, že antisemitské nálady sa zvýšili. V priemere iba 40 percent Európanov si myslí, že holokaust je v školách dostatočne vyučovaný, a 34 percent opýtaných nevie, že popieranie holokaustu je trestným činom.

Podľa výsledkov prieskumu si len 20 percent Slovákov myslí, že antisemitizmus predstavuje problém pre spoločnosť, a ešte menej občanov SR - 15 percent - sa domnieva, že za posledných päť rokov došlo k nárastu antisemitizmu v našej krajine, pričom deväť percent Slovákov verí v opačný trend.

Slováci v tomto prieskume zaostávajú za priemerom EÚ vo všetkých ukazovateľoch. Zhruba s 20-percentným odstupom považujú za menej problematické popieranie holokaustu, antisemitské prejavy na internete, protižidovské graffiti a vandalizmus na židovských budovách a inštitúciách, nepriateľské prejavy a hrozby voči Židom na verejnosti, hanobenie židovských cintorínov, fyzické útoky voči Židom, ako aj antisemitizmus na školách, univerzitách, v médiách i v politickom živote.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans pri tejto príležitosti skonštatoval, že antisemitizmus je "rozširujúca sa škaredá jazva po celej Európe", a dodal, že v čase, keď sa nenávisť opäť stala politickým nástrojom, židovské komunity v EÚ príliš často žijú v strachu, že budú predmetom diskriminácie, zneužívania a násilia.

"Je nevyhnutné, aby každý Európan vedel a chápal, aké hrôzy spôsobil antisemitizmus v našich dejinách," uviedol Timmermans.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si svet pripomína v deň, keď spojenecké sily ku koncu druhej svetovej vojny oslobodili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Prieskum: Antisemitizmus ako problém vníma len desatina mladých Slovákov


Na antisemitizmus sú na Slovensku senzitívnejší ľudia starší ako 25 rokov, medzi mladými Slovákmi do 25 rokov ho ako problém vníma len 11 percent. Vyplýva to zo zistení prieskumu Eurobarometer, ktorého súčasťou boli aj odpovede respondentov v SR.

Odpovede 1013 opýtaných Slovákov v prieskume preukázali, že antisemitizmus hodnotí ako aktuálny problém spoločnosti len pätina Slovákov, naopak, 70 percent ho za problém nepovažuje. Dve tretiny respondentov sa vyjadrili, že antisemitizmus nie je problémom v médiách ani v politickom živote. Viac ako polovica opýtaných Slovákov (56 percent) si myslí, že antisemitské prejavy nevytvárajú problém ani na sociálnych sieťach. Len necelá tretina respondentov považuje za problém, keď dochádza na Slovensku k popieraniu genocídy židovského ľudu, 29 percent Slovákov si myslí, že ľudia sú vo všeobecnosti dobre informovaní o histórii, zvykoch a tradíciách slovenských Židov.

Slováci v prieskume, ktorý sa uskutočnil v prvých decembrových týždňoch 2018 (v SR v období 5. - 16. 12. 2018) a v ktorom metódou osobných rozhovorov oslovili 27.643 respondentov, zaostávajú za priemerom Európskej únie (EÚ) vo všetkých ukazovateľoch. Podľa výsledkov prieskumu si len 20 percent Slovákov myslí, že antisemitizmus predstavuje problém pre spoločnosť (v rámci krajín EÚ je to priemerne 50 percent), a ešte menej občanov SR - 15 percent - sa domnieva, že za posledných päť rokov došlo k nárastu antisemitizmu v našej krajine, pričom deväť percent Slovákov verí v opačný trend. V rámci EÚ vzostupný trend antisemitizmu vníma 36 percent respondentov.

Zhruba s 20-percentným odstupom považujú za menej problematické popieranie holokaustu, antisemitské prejavy na internete, protižidovské grafity a vandalizmus na židovských budovách a inštitúciách, nepriateľské prejavy a hrozby voči Židom na verejnosti, hanobenie židovských cintorínov, fyzické útoky voči Židom, ako aj antisemitizmus na školách, univerzitách, v médiách i v politickom živote.

Prieskum sa uskutočnil pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na obete holokaustu (27. januára)