Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

Slafkovský vsietil proti Floride 13. gól v sezóne, Černák asistoval

Na snímke dole slovenský útočník Canadiens Juraj Slafkovský oslavuje gól so striedačkou v zápase hokejovej NHL Florida Panthers - Montreal Canadiens v noci na 1. marca 2024. Foto: TASR/AP

Slafkovský proti Floride hýril aktivitou a na bránku Panthers vyslal šesť striel. Sekundu pred koncom druhej tretiny vyrovnal na 2:2, keď po buly prudkou strelou prekonal Anthonyho Stolarza.

New York 1. marca (TASR) - Slovenský hokejista Juraj Slafkovský vsietil v noci na piatok v NHL 13. gól v tejto sezóne. Montreal však prehral na ľade Floridy 3:4 po nájazdoch. Obranca Tampy Erik Černák si pripísal na konto asistenciu, Lightning podľahli Buffalu 2:3 po predĺžení. Seattle v zostave s Tomášom Tatarom zdolal Pittsburgh 2:0. Útočník Colorada Nathan MacKinnon sa stal druhým hráčom v tejto sezóne, ktorý sa dostal na hranicu 100 bodov.

Slafkovský proti Floride hýril aktivitou a na bránku Panthers vyslal šesť striel. Sekundu pred koncom druhej tretiny vyrovnal na 2:2, keď po buly prudkou strelou prekonal Anthonyho Stolarza. Canadiens v tretej tretine po góle Alexa Newhooka viedli 3:2, ale v 54. minúte po zlej rozohrávke Slafkovského vyrovnal v oslabení svojim druhým gólom v zápase a 41. v sezóne Sam Reinhart. Ten skóroval po sedemzápasovej pauze a ako tretí hráč v tejto sezóne sa dostal cez hranicu 40 gólov. Slafkovský proti zatiaľ najúspešnejšiemu tímu základnej časti odohral 19 minút a 4 sekundy. Devätnásťročný slovenský útočník bodoval prvýkrát po štyroch zápasoch a v tejto sezóne má v 60 zápasoch na konte 31 bodov za 13 gólov a 18 asistencií. “Hrali sme dobre v špeciálnych tímoch, ubránili sme štyri z piatich oslabení, len škoda toho inkasovaného gólu v našej presilovke. To je sklamanie,” povedal pre nhl.com tréner Montrealu Martin St. Louis. Panthers vyhrali tretí zápas za sebou a deviaty z uplynulých desiatich. V nájazdoch rozhodol Anton Lundell. Reinhart sa stal štvrtým 40-gólovým “panterom” v histórii. Pred ním sa na túto métu dostali Pavel Bure (59 gólov v sezóne 2000-01 a 58 v 1999-00), Carter Verhaeghe (42, 2022-23) a Matthew Tkachuk (40, 2022-23).

Černák strávil v dueli s Buffalom na ľade 22:11 min a okrem ôsmej asistencie v sezóne zaznamenal plusový bod. Slovenský obranca sa podieľal na druhom góle Lightning, keď jeho strelu od modrej čiary úspešne tečoval Mitchell Chaffee a dostal “blesky” do vedenia 2:1. V polovici tretej tretiny však v presilovke vyrovnal Tage Thompson a o triumfe Sabres rozhodol švédsky zadák Rasmus Dahlin, keď v predĺžení potrestal vylúčenie Nikitu Kučerova. “Nepodali sme najlepší výkon, ale máme v tíme viacerých talentovaných a šikovných hráčov. Bol to pre oba tímy dôležitý zápas, som rád, že sme ho zvládli,” povedal Dahlin, ktorý v druhej sezóne za sebou strelil 15 gólov. V histórii Sabres to pred ním spomedzi obrancov dokázal len Phil Housley, ktorý dal 15 gólov v ôsmich sezónach v rade (1982-1990).

Tatar absolvoval proti Pittsburghu 11 minút. Veľkou oporou Kraken bol brankár Philipp Grubauer, ktorý vykryl všetkých 33 striel. Nemec vychytal prvé čisté konto v sezóne a 21. v kariére. Góly Kraken strelili Alex Wennberg a Oliver Bjorkstrand. Tatar nebodoval v ôsmom zápase za sebou, naposledy sa presadil 10. februára, keď strelil gól do siete Philadelphie. V 55 dueloch za Colorado a Seattle má na konte 20 bodov (7+13). Na svoj 1300. zápas v NHL nastúpil útočník "tučniakov" Jeff Carter.

Boston proti Vegas prišiel o trojgólový náskok, napokon však zvíťazil nad obhajcom Stanleyho pohára 5:4. Prvým hetrikom v kariére sa v drese Bruins blysol Morgan Geekie. “Pred zápasom by som ani nepomyslel, že dám tri góly. Užil som si to o to viac, že sme získali dva body,” povedal Geekie, ktorý odohral 253. zápas v profilige. Bruins viedli 3:0 a 4:2, obhajcovia Stanley Cupu však vyrovnali v tretej tretine oslabení zásluhou Chandlera Stephensona. O víťazstve Bruins, ktorí ukončili sériu troch prehier, napokon rozhodol štyri a pol minúty pred koncom v presilovke obranca Mason Lohrei. “Hrali sme proti víťazom Stanley Cupu a nebolo to jednoduché, keď sme prišli o náskok. Napokon sme však ukázali odolnosť a máme víťazstvo čo je dôležité,” povedal útočník “medveďov” Charlie Coyle. Jonathan Marchessault si asistenciou natiahol bodovú sériu na štyri zápasy a stal sa prvým hráčom, ktorý v drese Golden Knights nazbieral 400 bodov.

Brock Nelson prispel dvomi gólmi k víťazstvu New Yorku Islanders v Detroite 5:3, čím Red Wings ukončili šesťzápasovú víťaznú sériu. “Ostrovania” uspeli po Dallase aj v Detroite a vyhrali druhý duel za sebou, brankár Iľja Sorokin kryl 23 striel. “Bol to dobrý trip, v Dallase ani v Detroite sa nevyhráva jednoducho,” povedal tréner Islanders Patrick Roy. Red Wings prehrali prvýkrát od 15. februára, nepomohli ani dva góly Olliho Määttu, ktorý zažil tretí viacgólový zápas v NHL (predtým v rokoch 2014 a 2018). Patrick Kane vyrovnal v desiatej sekunde tretej tretiny na 2:2 a bodoval v ôsmom zápase za sebou. Víťazný gól hostí strelil Matthew Barzal, zásahom do prázdnej bránky uzavrel skóre Pierre Engvall.

Do bránky Toronta sa úspešne vrátil Joseph Woll, ktorý pre zranenie členka vynechal 35 zápasov. Pod víťazstvo 4:2 nad Arizonou sa podpísal 30 zákrokmi. “Je to úžasné, veľmi mi zápasy chýbali. Som šťastný, že som späť,” povedal Woll, ktorý nastúpil prvýkrát od 7. decembra. Gólom a dvoma asistenciami sa prezentoval William Nylander, svoj 53. gól v sezóne strelil najlepší kanonier súťaže Auston Matthews. Coyotes prehrali už 14. zápas za sebou. Duel po nepríjemnom náraze na mantinel nedohral obranca Toronta Mark Giordano.

Rozprávkový vstup do NHL zažíva nováčik Dallasu Logan Stankoven, ktorý skóroval v treťom zápase za sebou a v štyroch zápasoch v profilige má bilanciu 3+1. Dvadsaťjedenročný Kanaďan skóroval proti Winnipegu a pomohol Stars k víťazstvu 4:1. “Je skvelý. Celý ich útok (Stankoven, Wyatt Johnston, Jamie Benn) hrá úžasne a je radosť na nich pozerať,” pochválil nováčika aj jeho formáciu veterán Joe Pavelski. Dallas prehral šesť z uplynulých siedmich duelov, úspech nad silnými Jets tím môže nakopnúť. “Mal som trochu obavy, ale chlapci to zvládli veľmi dobre,” povedal tréner “hviezd” Peter DeBoer. Jake Oettinger zaznamenal 25 zákrokov a ako štvrtý brankár v klubovej histórii zaznamenal 100 víťazstiev.

Nashville zdolal Minnesotu 6:1 a vyhral siedmy zápas za sebou. Predators si držia pozíciu druhej voľnej karty na postup do play off. Pred svojimi prenasledovateľmi Calgary a St. Louis majú sedembodový náskok. Gólom a dvomi asistenciami sa prezentoval obranca Roman Josi, Juuse Saros chytil 33 striel.

Nathan MacKinnon sa stal druhým hráčom v tejto sezóne, ktorý sa dostal na métu 100 bodov. Gólom a asistenciou prispel k víťazstvu Colorada na ľade Chicaga 5:0. MacKinnon má po 61 zápasoch na konte rovných sto bodov za 36 gólov a 64 asistencií. Lídrom produktivity je Nikita Kučerov z Tampy Bay (104 bodov). MacKinnon zaznamenal 539. asistenciu v drese Avalanche a v klubovej histórii sa dostal na tretie miesto pred Petra Forsberga. Lepší sú len Joe Sakic (1016) a Peter Šťastný (668). “Dostať sa na hranicu 100 bodov v tejto fáze sezóny je pôsobivé. Nate v každom zápase dokazuje, že je našim ofenzívnym lídrom. V minulej sezóne mal 111 bodov, uvidíme na akú hranicu sa dostane teraz,” povedal tréner “lavín” Jared Bednar. Veterán Zach Parise strelil dva góly a pridal asistenciu, brankár Justus Annunen (24 zákrokov) zaznamenal prvý shutout v NHL.

Sumáre NHL:

Boston Bruins - Vegas Golden Knights 5:4 (3:0, 1:3, 1:1)

Góly: 15. Geekie (Frederic), 16. Boqvist (Lauko, Shattenkirk), 17. Geekie (Pastrňák, Heinen), 37. Geekie (Pastrňák, Grzelcyk), 56. Lohrei (Shattenkirk, Coyle) - 22. Cotter (Roy, Theodore), 27. Pietrangelo (Marchessault, Brisson), 38. Amadio (Stephenson, McNabb), 46. Stephenson (Whitecloud). Brankári: Swayman - Hill, strely na bránku: 32:36.

Columbus Blue Jackets - Carolina Hurricanes 2:4 (0:0, 1:3, 1:1)

Góly: 30. Sillinger (Werenski, Nylander), 49. Nylander (Roslovic, Jenner) - 21. Teräväinen, 29. Aho (Skjei, Pesce), 37. Skjei (Kotkaniemi, Burns), 60. Jarvis (Martinook, Pesce). Brankári: Tarasov - Martin, strely na bránku: 22:32.

Detroit Red Wings - New York Islanders 3:5 (0:2, 1:0, 2:3)

Góly: 26. Määttä (Perron, Veleno), 41. Kane (Larkin, Petry), 51. Määttä (Gostisbehere, Sprong) - 13. Nelson, 17. Cizikas (Pelech, Dobson), 46. Nelson (Palmieri, Barzal), 54. Barzal, 60. Engvall (Holmström, Cizikas). Brankári: Lyon - Sorokin, strely na bránku: 25:27.

Florida Panthers - Montreal Canadiens 4:3 pp a sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 8. Barkov (Reinhart, Verhaeghe), 35. Reinhart (Tkachuk, Barkov), 54. Reinhart (Barkov), rozh. náj. Lundell - 9. Suzuki (Xhekaj, Savard), 40. SLAFKOVSKÝ (Suzuki), 44. Newhook (Caufield, Suzuki). Brankári: Stolarz - Montembeault, strely na bránku: 35:31.

Tampa Bay Lightning - Buffalo Sabres 2:3 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 9. Point (Kučerov, Hedman), 38. Chaffee (ČERNÁK, Cirelli) - 11. Tuch, 52. Thompson (Dahlin), 62. Dahlin (Mittelstadt, Greenway). Brankári: Vasilevskij - Luukkonen, strely na bránku: 23:23.

Toronto Maple Leafs - Arizona Coyotes 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Góly: 14. Knies (Marner), 22. Bertuzzi (Lagesson, Nylander), 34. Matthews (Nylander, Knies), 60. Nylander (Kämpf) - 35. Kerfoot, 50. Cooley (Maccelli, Välimäki). Brankári: Woll - Ingram, strely na bránku: 26:32.

Dallas Stars - Winnipeg Jets 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)

Góly: 7. Robertson (Pavelski), 17. Pavelski (Hintz, Hakanpää), 19. Stankoven (Johnston, Benn), 59. Hintz - 34. Namestnikov (Ehlers, Pionk). Brankári: Oettinger - Hellebuyck, strely na bránku: 36:26.

Nashville Predators - Minnesota Wild 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)

Góly: 11. Trenin (Josi), 11. Smith, 38. Forsberg (Josi, Nyquist), 42. Josi (Sissons, Glass), 49. O'Reilly (Nyquist, Carrier), 54. McDonagh (Evangelista, Sissons) - 10. Dewar (Duhaime, Hartman). Brankári: Saros - Gustavsson, strely na bránku: 31:34.

Chicago Blackhawks - Colorado Avalanche 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)

Góly: 18. Parise (Johnson), 27. Colton (Parise, MacKinnon), 28. Parise (Johansen, Drouin), 40. Toews (Rantanen, Makar), 58. MacKinnon (Makar). Brankári: Mrázek - Annunen, strely na bránku: 24:34.

Seattle Kraken - Pittsburgh Penguins 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Góly: 13. Bjorkstrand (Wennberg, Borgen), 56. Wennberg (Yamamoto, Tolvanen). Brankári: Grubauer - Jarry, strely na bránku: 28:33.

Vancouver Canucks - Los Angeles Kings 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)

Góly: 43. Boeser (Miller, Suter) - 14. Doughty (Fiala, Moore), 26. Kopitar (Byfield, Doughty), 45. Fiala (Kopitar, Doughty), 53. Clarke (Byfield, Lewis), 56. Moore (Fiala). Brankári: Demko - Talbot, strely na bránku: 23:20.

San Jose Sharks – Anaheim Ducks 4:6 (1:2, 2:3, 1:1)

Góly: 3. Duclair (Zetterlund, Ochoťuk), 31. Hoffman (Zetterlund, Granlund), 36. Eklund (Duclair, Granlund), 50. Duclair (Granlund, Hoffman) - 4. Carlsson (Killorn, Henrique), 5. Leason (Mintjukov, Gudas), 26. Killorn (Henrique, Lindström), 38. Vatrano (LaCombe, Strome), 39. Henrique (LaCombe, Strome), 60. Lundeström. Brankári: Kahkonen - Gibson, strely na bránku: 28:30.

Juraj Slafkovský (Montreal) 19:04 1 0 1 0 6 0

Erik Černák (Tampa Bay) 22:11 0 1 1 +1 1 0

Tomáš Tatar (Seattle) 11:00 0 0 0 0 0 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestnéminúty/