Tatarov gól s asistenciou Detroitu na víťazstvo nestačili

Tomáš Tatar v zápase proti Washingtonu. Foto: TASR/AP

Asistenciu pri Tatarovom presnom zásahu zaznamenal jeho krajan Tomáš Jurčo.

Washington 2. februára (TASR) - Nedeľňajšia noc patrila v zámorí vyvrcholeniu ligy amerického futbalu NFL – 48. ročníku prestížneho Super Bowlu, a preto sa v hokejovej NHL hrali iba dve stretnutia. V ofenzívne ladenom zápase zvíťazil Washington v domácom prostredí nad Detroitom 6:5 po predĺžení. Hosťom nepomohli ani tri kanadské body slovenskej dvojice Tomáš Tatar – Tomáš Jurčo či prvý hetrik v kariére švédskeho útočníka Gustava Nyquista.

Červené krídla“ nezachytili úvod stretnutia, keď v prvej tretine prehrávali 0:2 a potom aj 1:3. V polovici zápasu znižoval Tomáš Tatar svojim trinástym presným zásahom v sezóne na rozdiel jediného gólu. Puk do útočného pásma zaviedol Tomáš Jurčo, na pozícii centra našiel korčuľujúceho Rileyho Sheahana a ten posunul Tatarovi, ktorý strelou zápästím z ľavého kruhu prekonal českého brankára Capitals Michala Neuvirtha. Tatar si o päť minút neskôr pripísal aj asistenciu pri presilovkom zásahu Nyquista. Ten k hetriku pridal aj jednu presnú prihrávku a zavŕšil tak svoj životný zápas v profilige. "Doteraz pre nás najmä vytváral príležitosti, ale v poslednom čase sa mu darí aj bodovo. Mňa osobne to veľmi teší, pretože Gustav na sebe tvrdo pracuje a tento hetrik si zaslúžil," pochválila svojho spoluhráča z útoku a zároveň krajana švédska hviezda Red Wings Henrik Zetterberg. O triumfe Washingtonu rozhodol v tretej minúte predĺženia domáci kapitán Alexander Ovečkin, ktorý zaznamenal 39. gól v sezóne a upevnil si pozíciu najlepšieho kanoniera v prebiehajúcom ročníku. "Celý zápas hrali na mňa osobnú obranu. Samozrejme, pomohlo nám ich výlučenie, čo mi uľahčilo pozíciu v rozhodujúcom momente," povedal Ovečkin, ktorý dosiahol 15. gól v predĺžení v kariére, čo ho radí v historických tabuľkách na tretie miesto.

Druhé nedeľňajšie stretnutie už nebolo tak ofenzívne ladené. Montreal nepotvrdil dobrú formu z posledných zápasov a prehral na domácom ľade s Winnipegom 1:2. Slovenský brankár domácich Peter Budaj do hry nezasiahol a stretnutie sledoval iba z lavičky náhradníkov. Rozhodujúci gól zaznamenal v úvode tretej tretiny český útočník hostí Michael Frolík. "Víťazstvo ma teší, ale stále je tu priestor na zlepšenie. Niekedy robíme s pukom zvláštne veci v nevhodnom čase," kritizoval svojich zverencov aj napriek triumfu tréner Winnipegu Paul Maurice.

Sumáre zápasov v NHL:

WASHINGTON – DETROIT 6:5 po predĺžení (3:1, 1:2, 1:2 – 1:0)

Góly: 5. Chimera (Ward, Carrick), 8. Ward (Johansson, Chimera), 17. Carlson (Nicklas Bäckström, Erat), 34. Ward (Chimera, Carrick), 45. Brouwer, 63. Ovečkin (Carlson, Nicklas Bäckström) – 12. Nyquist (Alfredsson, Kronwall), 34. TATAR (Sheahan, JURČO), 39. Nyquist (Zetterberg, TATAR), 41. Nyquist (Zetterberg, Kronwall), 47. Abdelkader (Nyquist, Zetterberg). Brankári: Neuvirth – Howard, strely na bránku: 28:30
Góly: 5. Chimera (Ward, Carrick), 8. Ward (Johansson, Chimera), 17. Carlson (Nicklas Backström, Erat), 34. Ward (Chimera, Carrick), 45. Brouwer, 63. Ovečkin (Carlson, Nicklas Backström) – 12. Nyquist (Alfredsson, Kronwall), 34. TATAR (Sheahan, JURČO), 39. Nyquist (Zetterberg, TATAR), 41. Nyquist (Zetterberg, Kronwall), 47. Abdelkader (Nyquist, Zetterberg). Brankári: Neuvirth – Howard, strely na bránku: 28:30

MONTREAL – WINNIPEG 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 38. Gionta (Plekanec, Markov) - 30. Enström (Thorburn, Wheeler), 42. Frolík (Ladd). Brankári: Price – Montoya, strely na bránku: 31:35

Tomáš Jurčo (Detroit) 13:56 0 1 1 0 3 0
Tomáš Tatar (Detroit) 14:55 1 1 2 +1 4 2
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/