< sekcia Magazín

Zomrel najstarší človek na svete. Emma Moranová mala 117 rokov

Emma Morano Foto: TASR/AP

Ako najstarší človek na svete bola v Guinnessovej knihe rekordov vedená od mája 2016.

Rím 15. apríla (TASR) - Emma Moranová, najstarší žijúci človek na zemeguli, zomrela dnes vo svojom dome v talianskom meste Verbania vo veku 117 rokov. Oznámila to agentúra ANSA s odvolaním sa na jej rodinu.

Jej lekár Carlo Bava agentúre AP telefonicky povedal, že s Moranovou sa stretával takmer denne. Naposledy sa videli v piatok, pričom mu ako vždy poďakovala a držala ho za ruku.

Moranová sa narodila 29. novembra 1899 a bola posledným známym žijúcim človekom narodeným v 19. storočí.

Ako najstarší človek na svete bola v Guinnessovej knihe rekordov vedená od mája 2016. Jej miesto zaujal podľa amerického združenia Gerontology Research Group (GRG), zhromažďujúceho informácie o najstarších žijúcich osobách na celom svete, Violet Brownová z Jamajky narodená 10. marca 1900.

Svoju dlhovekosť Moranová čiastočne pripisovala genetickej predispozícii - jej matka sa dožila 91 rokov a niekoľko jej sestier dosiahlo stovku. Zásluhu na tom má však údajne aj jej nezvyčajné stravovanie: každý deň zvykla zjesť tri vajíčka, z toho dve surové.

Takýto spôsob stravovania dodržiavala už 90 rokov. Po prvej svetovej vojne ho odporučil jej lekár, ktorý u Moranovej ako mladej ženy diagnostikoval anémiu.

Moranová podľa vlastných slov za svoj dlhý život vďačila aj tomu, že s výnimkou niekoľkých rokov nežila s mužom. V rozhovore pre denník New York Times svoje rozhodnutie ohľadom mužov vysvetlila, že nechcela, aby ju niekto ovládal.

Moranová už 20 rokov neopustila svoj dvojizbový byt v Pallanze, čo je štvrť mestečka Verbania, ležiaceho na brehu jazera Lago Maggiore.

V roku 1899, keď sa Moranová narodila, panoval v Taliansku kráľ Umberto I., dnes svetoznáma automobilka Fiat bola len v "plienkach" a milánsky futbalový klub existoval len niekoľko týždňov. Počas troch storočí zažila troch talianskych kráľov, desiatku prezidentov Talianskej republiky a 11 pápežov.

Na archívnej snímke z 29. novembra 2016 Emma Moranová sfukuje sviečky na narodeninovej torte
Foto: TASR/AP

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.