Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

25 júna

Štátny sviatok Chorvátskej republiky - Deň vyhlásenia nezávislosti

Štátny sviatok Slovinskej republiky - Deň vyhlásenia nezávislosti (1991).

Štátny sviatok Mozambickej republiky - Deň nezávislosti (1975).


Meniny má Olívia a Tadeáš

Viac

Ženské meno Olívia má latinský pôvod a význam mena je "pestovateľka olív". Nositeľky tohto na Slovensku zriedkavého mena oslovujeme Ola, Lívia.
Olívie sú fascinujúce, záhadné bytosti. Ide o extrovertky, vyjadrujú sa radšej skutkami ako slovami. Sú veľmi objektívne, "zdravo" sebavedomé a pripútané k tomu, čo ich oslovuje.
Olívie rady študujú a inklinujú k rizikovým povolaniam. Ich pôvab je zreteľný a majú v sebe aj čosi nedefinovateľné.
Ženy s týmto menom by si mali dopriať dostatok spánku. Ich rastlinný totem je šedivník. Obľúbené farby Olívie sú biela a modrá, ochranné rastliny túžobník a skorocel, ochranné kamene rubín a jaspis.

Mužské meno Tadeáš má hebrejský pôvod a jeho význam je zrejme "šikovný", "rozumný" alebo "smelý", "odvážny". S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame výnimočne. Oslovujeme ich Tado, Ted, Tadeáško.
Tadeášovia sú spravidla inteligentní ľudia, ktorí sa môžu opierať o nezvyčajne dobrú pamäť. Potrebujú motiváciu, od nej závisí ich schopnosť zápasiť s problémami.
Majú obdobia, keď len lenivo podriemkavajú a máločo ich dokáže prebudiť z letargie. Dochádza však aj k opačným situáciám, keď sú aktívni a je ťažké udržať ich v pokoji.
Tadeášovia sú priveľmi spútaní svojou psychikou. Žijú nepokojne a od útleho detstva treba dozerať na ich zdravie.
Obľúbené farby Tadeášov sú svetlozelená a modrá, ochranné rastliny skorocel a pľúcnik, ochranné kamene akvamarín a smaragd.


Pranostika na dnes

- Horúce leto, studená zima.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 25. júna
1855

Narodil sa v Skalici matematik a pedagóg LADISLAV FODOR (pôvodne Majerhofer), priekopník deskriptívnej geometrie v Uhorsku. Zomrel 17.8.1924.

1879

Narodil sa v Martine ekonóm a podnikateľ VLADIMÍR PIETOR, funkcionár Matice slovenskej, ktorý sa pričinil o rozvoj slovenského chemického priemyslu. Zomrel 30.11.1952.

1883

Narodil sa vo Viedni architekt ALEXANDER SKUTECKÝ, syn maliara Dominika Skuteckého. Projektoval viacero bánk, poisťovní a obytných budov. Zomrel v roku 1944 počas SNP na neznámom mieste.

1888

Zomrel v Poprade-Veľkej EDUARD DÁVID BLASY, priekopník turistiky a horolezectva, zakladateľ Tatranského múzea. Narodil sa 3.5.1820.

1917

Narodil sa v Cíferi právnik, podnikateľ, publicista, predstaviteľ slovenského politického exilu LADISLAV JANKOVIČ. Zomrel 18.11.1998 v Buenos Aires (Argentína).

Slovenské udalosti 25. júna
1608

Uhorský kráľ Rudolf II. sa zriekol uhorskej koruny v prospech svojho brata Mateja.

1741

V bratislavskom Dóme svätého Martina korunovali za uhorskú kráľovnú Máriu Teréziu, najstaršiu dcéru kráľa Karola III.

1937

V Košiciach bola zriadená Vysoká škola technická Dr. M. R. Štefánika. Do svojho terajšieho sídla v Bratislave sa škola presťahovala v roku 1939 už pod novým názvom Slovenská vysoká škola technická (SVŠT). Zákonom SNR s účinnosťou od 1. apríla 1991 prijala Slovenská vysoká škola technická súčasný názov Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave.

Svetové osobnosti 25. júna
1484

Narodil sa nemecký obchodník BARTHOLOMÄUS WELSER, ktorý viedol najvýznamnejší obchod a lodiarsku firmu svojej doby. Zomrel 28.3.1561.

1671

Zomrel taliansky astronóm, tvorca mesačných máp, autor zavedenia pomenovania mesačných kráterov podľa významných vedcov a objaviteľ prvej dvojhviezdy GIOVANNI BATTISTA RICCIOLI. Narodil sa 17.4.1598.

1852

Narodil sa španielsky architekt ANTONI GAUDÍ Y CORNET, významný predstaviteľ secesie. Medzi jeho najznámejšie stavby patrí napríklad kostol Sagrada Familia v Barcelone. Zomrel 10.6.1926.

1898

Zomrel nemecký botanik, bakteriológ a spoluzakladateľ mikrobiológie FERDINAND JULIUS COHN, ktorý študoval biológiu baktérií a prvý použil názov Bacillus. Narodil sa 24.1.1828.

1903

Narodil sa anglický spisovateľ, novinár a esejista GEORGE ORWELL, známy predovšetkým románom-antiutópiou "1984", ktorým zaviedol dnes už preslávený pojem "Veľký Brat" (Big Brother). Svetoznámym sa stal aj jeho román Zvieracia farma. Zomrel 21.1.1950.

1942

Zomrel (bol popravený nacistami) český novinár a atlét, mnohonásobný majster ČSR v behu na 400 m prekážok EVŽEN ROŠICKÝ. Narodil sa 15.10.1914.

1984

Zomrel svetoznámy francúzsky filozof, historik, teoretik vedy a kultúry MICHEL FOUCAULT, ktorého kniha Slová a veci výrazne zmenila pohľad na dejiny myslenia, vedy a človeka vôbec. Jeho ďalšími známymi dielami sú: Dejiny šialenstva, Dozerať a trestať, či trojzväzkové dielo Dejiny sexuality. Narodil sa 15.10.1926.

1997

Zomrel francúzsky oceánograf a filmár JACQUES-YVES COUSTEAU, ktorý sa preslávil vďaka dokumentárnym filmom nakrúcaným počas plavieb cez oceány na palube lode Calypso. Za prvý film Svet ticha dostal Zlatú palmu v Cannes (Francúzsko) a Oscara v USA. Narodil sa 11.6.1910.

2009

Zomrel svetoznámy americký spevák a skladateľ MICHAEL JACKSON, ktorého album Thriller sa stal napredávanejším albumom na svete. Narodil sa 29.8.1958.

Svetové udalosti 25. júna
1941

Fínsko aktívne vstúpilo do vojny proti ZSSR.

1950

Severná Kórea napadla Južnú Kóreu. Začala sa kórejská vojna.

1991

Parlamenty Slovinska a Chorvátska vyhlásili zvrchovanosť a samostatnosť. Nasledovali zrážky medzi federálnou armádou a jednotkami slovinskej a chorvátskej domobrany.

2005

Ultrakonzervatívny iránsky politik Mahmúd Ahmadínidžád zvíťazil v druhom kole iránskych prezidentských volieb, v ktorom porazil umierneného rivala ajatolláha Hašimího Rafsandžáního. Podľa konečných oficiálnych výsledkov získal 61,6 percenta hlasov, Rafsandžání 35,9 percenta. Zvyšné hlasy označili za neplatné.

2008

Najvyšší súd USA zrušil štátny zákon, ktorý povoľoval popravy ľudí odsúdených za znásilnenie dieťaťa. Išlo o prvé rozhodnutie súdu za vyše 30 rokov súvisiace s otázkou, či môže byť popravou potrestaný aj iný zločin než vražda.

1876

Uskutočnila sa známa bitka pri rieke Little Big Horn medzi indiánmi a americkými vojakmi. Indiánske kmene Siuxov a Čejenov porazili 7. jazdecký oddiel americkej armády z Fort Lincolnu vedený generálom Georgeom Armstrongom Custerom.

1938

Inaugurovali za prvého prezidenta Írskej republiky vedca Douglasa Hyda.