Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Ekonomika

Prieskum: Deti na základnej škole priemerne dostávajú 21 eur mesačne

Ilustračné foto. Foto: TASR - Marko Erd

Vek vplýva aj na to, na čo najčastejšie deti svoje financie míňajú.

Bratislava 14. augusta (TASR) - Čím sú staršie, majú viac financií. Prvý mobilný telefón pritom majú už ako šesťročné. Ukázal to najnovší prieskum Slovenskej sporiteľne, v ktorom banka zisťovala finančné správanie detí a mladých ľudí.

Príjem detí a mladých ľudí závisí od ich veku a stupňa štúdia. Priemerný mesačný príjem žiakov prvého stupňa základnej školy je 14 eur, u žiakov druhého stupňa je to už 27 eur a stredoškoláci majú mesačne v priemere 78 eur. "Medzi regiónmi a veľkosťou miesta bydliska nie sú výrazné rozdiely, i keď o niečo väčší príjem majú deti a ľudia na západe a vo väčších mestách," priblížila analytička sporiteľne Lenka Buchláková.

Najviac informácií o financiách pritom deti získavajú od rodičov, s ktorými sa o peniazoch rozpráva osem z 10 detí a mladých. Ďalším významným zdrojom je kamarát či spolužiak. Rozhovory o financiách sú však častejšie až na druhom stupni základnej školy. "Takmer každý desiaty žiak základnej a strednej školy sa ale o peniazoch s nikým nerozpráva," upozornila Buchláková.

Deti najčastejšie získavajú peniaze od rodičov, a to buď formou pravidelného alebo nepravidelného vreckového, či odmeny za domáce práce. Zdrojov je však viacero. Druhým najčastejším zdrojom sú starí rodičia. Uviedlo to 60 % detí a mladých. "Takmer všetky deti na základnej škole dostávajú svoje vreckové v hotovosti," doplnila Buchláková. Každým rokom sa pritom posúva vek založenia si prvého účtu v banke. "Kým súčasní pracujúci si účet zakladali zväčša po osemnástom roku, až 82 % dnešných stredoškolákov už účet má," podotkla Buchláková.

Vek vplýva aj na to, na čo najčastejšie deti svoje financie míňajú. Malé deti peniaze utrácajú najčastejšie na sladkosti, hračky, ale aj na kupovanie hier z internetu. Deti na druhom stupni míňajú napríklad na zábavu s kamarátmi, ale aj na oblečenie a topánky. Jedna tretina žiakov základnej školy si odkladá peniaze bez presne určeného cieľa, veľká časť stredoškolákov si zase peniaze šetrí na leto a cestovanie, auto, ale aj na vlastné bývanie.

Prieskum bol zameraný i na to, kedy deti dostanú prvý mobil. Ukázalo sa, že na prvom stupni ho má až 63 % žiakov, na druhom stupni je to však už 95 % a na strednej škole sa bez mobilu žiaci nezaobídu vôbec.