Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Ekonomika

Dombrovskis: Strata dôvery spôsobená Talianskom môže poškodiť celú EÚ

Valdis Dombrovskis na archívnej snímke. Foto: TASR/AP/Yves Logghe

Verejný dlh Talianska v roku 2017 dosiahol 131,2 % HDP, čo na každého Taliana predstavovalo dlh približne 37.000 eur. Náklady na obsluhu dlhu sú už také vysoké ako výdavky na školstvo.

Štrasburg/Rím 23. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok oficiálne odmietla taliansky návrh rozpočtu na rok 2019. Podpredseda EK Valdis Dombrovskis povedal, že neexistovala alternatíva k tomuto rozhodnutiu.

Taliansky vicepremiér Matteo Salvini reagoval konfrontačne: "Brusel neútočí na vládu, ale na ľud." A vyhlásil, že Rím rozpočet nezmení.

O niečo zmierlivejší bol premiér Giuseppe Conte, ktorý v rozhovore pre Bloomberg povedal, že v krajnom prípade je možné isté krátenie výdavkov a ich kontrola. Upozornil tiež, že navrhovaný deficit 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) je hornou hranicou a že schodok môže byť aj nižší. Dodal však, že vláda nemá rozpočtový plán B a že nie je ochotná podstatne revidovať návrh rozpočtu.

Dombrovskis varoval, že strata dôvery môže poškodiť všetky štáty eurozóny a celú Európsku úniu (EÚ). Talianska vláda má teraz 3 týždne čas na zmenu návrhu rozpočtu. "Taliansko porušuje už dané sľuby," uviedol Dombrovskis.

Dombrovskis upozornil, že pokušenie oslobodiť sa od pravidiel a zvyšovať dlh je pochopiteľné, ale v istej chvíli je dlh už taký vysoký, že už nepripustí žiadnu slobodu. Preto sa aj EK rozhodla znížiť dlhy.

Verejný dlh Talianska v roku 2017 dosiahol 131,2 % HDP, čo na každého Taliana predstavovalo dlh približne 37.000 eur. Náklady na obsluhu dlhu sú už také vysoké ako výdavky na školstvo. "Skúsenosť nám opakovane ukazuje, že vysoké rozpočtové deficity nepodporujú trvalý rast," uviedol Dombrovskis.

Šéf Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) Klaus Regling predpoludním, teda ešte pred oficiálnym odmietnutím rozpočtových plánov Talianska, uviedol, že návrh Ríma predstavuje riziko. "Taliansko vyvoláva naše obavy." Dodal však, že aktuálny vývoj nie je dôvodom na paniku, keďže nebezpečenstvo nákazy je "veľmi obmedzené". Dlhový problém Talianska je podľa neho iný ako napríklad problém Grécka.