Ekonomika

Produkcia ropy v USA dosiahla rekordných 11 miliónov barelov

USA sú tak tesne za Ruskom druhým najväčším producentom čierneho zlata na svete.

Šéfka MMF varovala Trumpa, že obchodná vojna by najviac zasiahla USA

Spomalenie rastu ekonomiky by však nebolo jediným negatívnym faktorom, varovala Lagardová. Existuje tiež nebezpečenstvo, že ekonomiky si prestanú všímať výzvy budúcnosti.

V júni medziročne stúpol počet zamestnancov o takmer 35.000

V mesiaci január, bolo v trvalom pracovnom pomere registrovaných 1.998.980 ľudí.

Aj v júni v registráciách nových áut dominovala značka Škoda

Registrácie malých úžitkových automobilov (kategória N1) dosiahli v júni 2018 počet 955 vozidiel, čo oproti rovnakému mesiacu minulého roka s počtom áut 729 predstavuje 31-% nárast.

BHP Billiton oznámil za rok 2017/2018 rekordnú produkciu železnej rudy

Za 4. štvrťrok obchodného roka 2017/2018, ktorý sa skončil v júni, dosiahla produkcia železnej rudy 72 miliónov ton. V rovnakom období predchádzajúceho obchodného roka vyťažila firma 70 miliónov ton.

Ceny domov v Británii rástli v máji najpomalšie za takmer 5 rokov

Tempo rastu cien domov sa spomalilo po hlasovaní za brexit v polovici roka 2016 a počas väčšiny roka 2017 a v roku 2018 zostalo pod 5 %, uviedol ONS.

Rast cien poľských priemyselných výrobcov sa v júni výrazne zrýchlil

Ceny priemyselných výrobcov vzrástli v júni medziročne o 3,7 % po 3-% raste v predchádzajúcom mesiaci. Ekonómovia so zrýchlením rastu počítali, očakávali však, že dosiahne 3,6 %.

Fotovoltici: Novela o obnoviteľných zdrojov je o podpore distribučiek

Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu sú v novele zákona len dve pozitíva. Jedným je zavedenie inštitútu lokálneho zdroja do 500 kW, ktorý nemusí byť pripojený na sústavu. ,aktualizované 

Začatá výstavba domov v USA v júni klesla o 12,3 %

Začatá výstavba domov v júni padla o 12,3 % a v prepočte na celý rok dosiahla na sezónne upravenej báze 1,173 milióna domov, uviedlo americké ministerstvo obchodu.

Google dostal od Európskej komisie rekordnú pokutu vyše 4 miliardy eur

Dôvodom je zneužívanie dominantnej pozície operačného systému Android pre mobily. ,aktualizované 

Výsledky Morgan Stanley za 2. kvartál prekonali očakávania Wall Street

Čistý zisk americkej investičnej banky prisúditeľný akcionárom za tri mesiace od apríla do júna 2018 medziročne vyskočil o 43 % na 2,27 miliardy USD.

Poľská priemyselná výroba vzrástla v júni výraznejšie, než sa čakalo

Priemyselná produkcia v Poľsku vzrástla v júni oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 6,8 %, zatiaľ čo ekonómovia počítali s rastom o 6,3 %.

Taliansky minister dopravy chce udržať Alitaliu pod kontrolou štátu

Podľa Toninelliho je však možné Alitalii pomôcť aj bez toho, aby prešla do zahraničných rúk. Štát by si ponechal v aerolíniách 51-% podiel, pričom menšinový podiel by získal silný investor.

EFSI za tri roky zmobilizoval 335 miliárd eur, čo zvýšilo HDP EÚ

Európska komisia a Európska investičná banka splnili svoj záväzok zmobilizovať 315 miliárd eur vo forme dodatočných investícií v rámci Investičného plánu pre Európu.

Malmströmová: EÚ od 19. júla zavádza 25-% clá na dovoz ocele

Podľa Európskej komisie zaznamenala Únia nárast dovozu oceľových výrobkov na svoj trh po tom, ako americký prezident Donald Trump zaviedol 25-% colné sadzby na dovoz ocele do USA.

Sklápací most v Komárne je po rekonštrukcii opäť v prevádzke

Takmer 50-ročný sklápací most začala opravovať Slovenská správa ciest 1. júna. Podľa pôvodných plánov mali rekonštrukčné práce trvať osem týždňov.

M. Šefčovič: EÚ, Rusko a Ukrajina sa dohodli na tranzite plynu

K dohode o otvorení rokovaní dospeli všetky strany počas stretnutia v Berlíne. Šefčovič spresnil, že ukrajinská strana trvá na tom, aby budúca dohoda mala pevné zakotvenie v európskej legislatíve.

Rast stavebnej produkcie eurozóny sa v máji prudko spomalil

Produkcia v stavebnom sektore eurozóny upravená o sezónne vplyvy vzrástla v máji oproti aprílu o 0,3 %. To znamená výrazné spomalenie rastu po tom, ako v apríli stavebná produkcia vzrástla o 1,4 %.

Boeing získal zmluvu na dva stroje typu 747-8 pre Air Force One

Zmluve predchádzala neformálna dohoda medzi Boeingom a Bielym domom, ku ktorej došlo po kritike prezidenta Donalda Trumpa kvôli cene za dodávky lietadiel pre Air Force One vo výške 4 miliárd USD.